Tasarım Fikirleri

Acele Etmeyin 

Evinize verdiğiniz değer sizin ürünleri seçmedeki itinanızla ve ürünlerinizin farklılığıyla göz önüne çıkacaktır. Yaşam alanlarındaki temel ürünlerinizin seçimini yaptıktan sonra dekore aşamasını biraz ağırdan almanızı tavsiye ederiz. Tüm alanlarınızı birden dekore etmeye çalışmak kısıtlı zaman veya kısıtlı bütçe sebebiyle sizi tarzınızın veya kalitenin dışına sürükleyebilir.
Farklı ürün seçimi tarzınızı ortaya koyduğu gibi farklı stillerdeki ve renklerdeki kombinler de evinizde uyumsuz bir tabloya neden olabilir. Böyle bir durumda alışverişe başlamadan önce biraz tasarım fikri almakta fayda olabilir. Ev dekorasyon sitelerinde yer alan konsept alanları inceleyebilir, dekorasyon dergilerinden fikir alabilir hatta televizyonda izlediğiniz filmlerde karakterlerin yaşam alanlarının stillerinden, kombinlerinden fikir edinebilirsiniz. Sonrasında hayallerinizdeki huzur veren güzel eviniz için alışverişe başlayabilirsiniz.  
 
      
Listeleyin 

Evet, market alışverişine çıkar gibi evinizin dekor eksiklerinizi belirleyin.  Bu sizi alış verişiniz esnasında aşırıya kaçma durumlarından kurtaracaktır. Aşırı dekor ve ürün kullanımı sıcak bir görüntü yaratacağı düşüncesiyle yaygın bir görüş olsa da durum biraz aksine sizlere yaşam alanı bırakmadığı için sıkıcı alanlara sebep olabilir.
Bununla birlikte unutulmamalıdır ki konsept mağazaların mekan ölçüleri evlerimizden çok farklı olabildiği için satışa sunulan ürünlerin ölçüsünde göz yanılgısına neden olabilirler. Ölçü olarak tam uyduğunu düşündüğünüz bir ürün evinizdeki tüm alanı kaplayabilir. Bu sebeple alışverişe çıkmadan önce, mekanlarınızın ölçüsünü not alın. Alışverişe notlarınız ve hatta mümkünse bir metre ile gidin veya ilgili personellerden ürün net ölçülerini öğreniniz. 
 
 
Özgünlüğe önem verin. 

     Eviniz için biraz vakit ayırabildikten sonra her zevke her bütçeye hitap edecek kaliteli ürün bulmak artık zor değil. Zamanınızı kısıtlamayıp özgün tasarımlı kaliteli ürün almakta fayda vardır. Unutmayın ki ucuz ürünler herkesin ulaşabileceği sıradan parçalar olabileceği için onlara değerli evinizde yer vererek kendi özgünlüğünüzden ödün vermiş olabilirsiniz.
 
Fonksiyonellik İsteyin 

Biraz araştırmayla çoklu ihtiyaçlarınızı karşılayacak fonksiyonel ürünlere yönelmek size ekstra yaşam alanı sunmuş olacaktır. Örneğin evinizde aile kullanımız için mutfak masası ve misafirlerini ağırlamak için ayrı bir yemek masası bulundurmak yerine açılıp kapanabilen mekanizmalı bir masa seçmek hem bütçenize hem yararı olacaktır.
      
Fazlalıklardan Kurtulun 

Stiliniz ne olursa olsun mekan ferahlığı en güzel tamamlayıcılardandır. Ev nihai ölçüleriniz bu ferahlığa yeterli değil diye düşünmeyin, bir kaç değişiklikle her ölçüdeki evin ferah olabileceğini göreceksiniz.
Alanlarınızı bölen duvarlar tahmininizden çok daha fazla yer kaplıyor olabilir. Birleştirebileceğiniz alanlar varsa fazlalık duvarlarınızdan ilk fırsatta kurtulun. Böylelikle hem ekstra alan oluşturmuş hem alan bütünlüğü sağlamış hem de farklı pencerelerden gelen ışığı kırmayarak daha aydınlık bir mekan sahibi olabilirsiniz. Yine de ayırıcı bir bölmeye ihtiyacınız varsa, farklı materyallerden yapılmış dekoratif şık dar seperatörler kullanabilir dilerseniz onları da duvar kağıdıyla kaplayıp duvar etkisi yaratabilirsiniz veya zeminden tavana çift taraflı tablolar kullanabilirsiniz. Duvar rengi seçimlerinizde mekanlarınız geniş değilse tek bir açık rengi tercih etmenizde fayda olacaktır.
 
Aydınlatın 

Pencere seçimlerinizde Fransız camları çok modern ve  aydınlık görüntü yaratacaktır. İmkanınız varsa açılır pencereleriniz önüne farklı stillerde ferforjeli veya modern cam trabzanlar balkonlar yaptırarak alanlarınızı daha geniş gösterebilirsiniz. Penceresi olmayan odalarınızda da ahşap pencere dekoru yaptırabilir fona tam ölçülerle uygulayacağınız tarzınıza uygun manzara görselleriyle de gerçek pencere etkisi yaratabilirsiniz.  Pencerelerinizin tamamlayıcısı perdelerinizde boydan kullanımlar, daha yüksek tavan görünümü oluşturacağından mekanda genişlik algısı yaratacaktır. Perde fonlarınızın seçimini de yine sadelikten yana yaparak, kendinize dekoratif objelerde çok çeşitliliğe gidebilmek için fırsat tanımış olacaksınız.
 
Bütünleştirin 

Zemin kaplamalarınızda stilinize uygun farklılıklara gidebilirsiniz. Geniş mekanlarda çeşitliliğe gidebilirken, dar alanlar için açık renk ve malzemede değişikliğe gitmeden yapılacak zemin kaplaması sizi karanlık ve boğucu bir ortamdan kurtaracaktır. 

Copyright @ 2015 All Reserved.