Blog

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Oturma odası hem misafirlerin ağırlandığı hem de çok fazla zaman geçirilen bir alandır. Evin en önemli bölümlerinden birisi olduğu için oturma odasının dekorasyonu da önemli olmakta ve dikkat çekmektedir. Oturma odasının dekorasyonunda yaratıcılık oldukça önemlidir. Bu alanın dekorasyonu için kendi zevklerinize uygun eşyalar tercih edebilirsiniz. Fakat oturma odasını dekore ederken sadece kendi zevklerinize göre değil aynı zamanda metrekareye göre de dekore etmek oldukça önemli olmaktadır. Oturma odası dekorasyonunda koltuk takımı, yemek odaları, duvar ünitelerimizin farklı model ve seçenekleri için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Oturma odası dekorasyonunda satışa sunduğumuz mobilyalar şunlardır:

 • Koltuk takımları
 • Yemek odaları
 • Yatak odaları
 • Duvar üniteleri

Oturma Odası Dekorasyonu

Eğer küçük bir oturma odası var ise bunun için dekorasyonda bazı önemli ipuçlarını dikkate almak gerekir. Küçük oturma odası dekorasyonu için neler yapılması gerekir?

 • Açık renkler tercih edilmeli,
 • Geniş oturma gruplarından uzak durulmalı
 • Işık iyi bir şekilde kullanılmalı
 • Belirli bir tarz yaratılmalı
 • Duvarda aynalara yer verilmeli
 • Şık duvar oyukları açılmalı
 • Duvarlar renklendirmeli
 • Özellikle güneş ışığını içeri alan perdeler tercih edilmelidir.

Gloria koltuk takımları modellerimizle oturma odanızın metrekaresine uygun olan koltuk modelini seçebilirsiniz. Oldukça geniş seçenek yelpazesi sunan firmamızda Mabel koltuk takımı, Juliet koltuk takımı, Elisso koltuk takımı, Focus koltuk takımı gibi çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Küçük oturma odalarında karanlık en önemli problemlerden birisidir. Bu yüzden de oturma odasını dekore ederken aydınlık açık renkler tercih edilmektedir. Halı perde koltuk seçimi yapılırken açık renkler tercih edilmesi oldukça önemlidir. Bu şekilde ortam aydınlık görünür. Ayrıca yer döşemesinde beyaz kullanılabilir. Böylece ferah bir görünüm kazanılmış olur. Siyahın ve beyazın uyumundan yararlanabilirsiniz. Siyah masa, beyaz koltuklar, beyaz perdeler gibi uyumlu bir ortam yaratılabilir.

Bununla birlikte geniş oturma gruplarından uzak durmanız gerekmektedir. Çünkü küçük oturma odalarında geniş oturma grubu doğru bir seçim olmayacaktır. Küçük oturma odasında L koltuk takımlar ile konforlu ve şık bir ortam yaratabilirsiniz. L koltuk takımları aynı zamanda yatak olma özelliğine sahip olmaktadır. Bu yüzden misafirleriniz geldiğinizde de oldukça rahat etmiş olursunuz. Açık renkli bir köşe takımı kullanabilirsiniz. Oturma odasını dekore ederken sadece eşya seçimi önemli değildir. Aynı zamanda belirli bir stil yaratmak da çok önemli olmaktadır. Enerjik, İskandinav esintileri, retro gibi tarzlardan herhangi birisini tercih ederek buna göre oturma odasını dekore edebilirsiniz.

Oturma odası dekorasyonunda yemek odalarının seçimi oldukça önemlidir. Elisso yemek odası koleksiyonumuzu inceleyerek dekorasyonunuz için uygun olan seçenekleri bulabilirsiniz. Yemek odası için diğer modellerimiz de her dekorasyon ve her metrekareye göre çeşitli seçeneklerde satışa sunulmaktadır. Ayrıca birbirinden farklı stilleri de bir araya getirerek farklı etkili bir tasarım ortaya çıkartabilirsiniz. Oturma odalarında kullanılan en önemli aksesuarlardan biri de duvar üniteleridir. Mobilya sektöründe sürekli büyüyen müşteri kitlesiyle kaliteli hizmet sunan firmamızda çeşitli modellerde duvar üniteleri bulunmaktadır. Infinity duvar ünitesi, Diamond duvar ünitesi, Gloria duvar ünitesi, Valentino duvar ünitesi, Mabel duvar ünitesi, Juliet duvar ünitesi ve Elisso duvar ünitesi seçenekler arasındadır. Işığı yeteri kadar içeriye almak gerekir. Aydınlatıcı aksesuar alışverişi yapılabilir. Duvara monte edilen aydınlatıcılar kullanılabilir. Ayrıca dekorasyonda duvarda aynalara yer verilmelidir. Küçük oturma oda dekorasyonları için aynalardan yararlanmak yaratıcı fikirlerdendir. Bununla birlikte küçük oturma odasında televizyon duvara monte edilerek boş bir alan yaratılabilir. Böylece alandan tasarruf edilir.  Oturma odasında yaratılan alanda istediğiniz kadar özgürce hareket edebilirsiniz.

 

Oturma Odası Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Salon ve oturma odasını dekore ederken işinizi kolaylaştıracak önemli ipuçları şunlardır:

 • İhtiyaçlarınızı belirleyerek işe başlayın
 • Koltuk seçimine zaman ayırın
 • Eğlence alanı oluşturun
 • Özellikle fonksiyonel mobilyalarla temayı geliştirmeyi seçebilirsiniz
 • Tarzınızı belirlerken halı seçimine dikkat edebilirsiniz
 • Aydınlatma ürünleri seçilebilir
 • Dekorasyona kişiselleştirmek için aksesuarlar kullanılmalıdır

Oturma odasında geçirilecek olan keyifli zamanlar göz önünde bulundurarak belli başlı eşyaları belirlemek gerekmektedir. Çünkü oturma odası ya da solan hem dekoratif görülmekte hem de işlevselliği ile ön plana çıkmaktadır. Günün ardından aile ile zaman geçirmek için oturulan salonda eşyaların rahatlığı önemlidir. En önemli eşyalardan birisi de koltuktur. Salon dekorasyonu için en önemli parçadır. Oda büyüklüğüne göre koltukları seçmek gerekir. Çok büyük bir odada eğer küçük mobilyalar, eşyalar seçilirse boş bir koridor şeklinde görünecektir. Aynı şekilde küçük bir odada daha çok büyük sayıda ve çok büyük şekilde koltuk kullanılması odanın alanını daraltacağı için verimsiz kullanılmasına yol açar. Büyük oturma alanlarında ikili, tekli, üçlü koltukların da içinde bulunduğu koltuk takımları dekore edilebilir. Küçük oturma odaları için ise hem fonksiyonel hem de dekoratif L şeklindeki köşe koltukları tercih edilmelidir.

Oturma odasında eğlence köşesi için bir TV köşesi seçilebilir. Odanın büyüklüğüne göre TV köşesini seçmek gerekir. Eğer oturma odası küçükse duvar üniteleri tercih edilebilir. Duvar ünitelerinde mükemmel görünüm sunan Valentino duvar ünitesi tercih edilebilir. Oturma odasında kitapları dergileri depolamak için bir kitaplık kullanabilirsiniz. Aynı şekilde eşyalarınızı aksesuarlarınızı muhafaza etmek için dresuarlar kullanılabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *